ASCULTĂ LIVE
ASCULTĂ LIVE
Sorry, no results.
Please try another keyword

Protocol de colaborare între medici și preoți pentru educație sanitară în mediul rural

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și Asociația Caravana cu Medici au semnat  un protocol de colaborare privind educația pentru prevenție medicală în mediul rural.

Proiectul-pilot se va desfășura pe o perioadă de 6 luni și vizează încurajarea comportamentului preventiv în rândul populației adulte de peste 40 ani, prin încurajarea efectuării controlului medical anual și a analizelor de sânge de rutină.

În cadrul întrunirii au fost stabilite 3 localități în care va debuta acest proiect : Vulturești, Straja și Ulma.

Între acțiunile care se vor desfășura în parohii se vor număra participarea preoților la sesiuni de instruire privind diseminarea informațiilor medicale,

-transmiterea, în timpul slujbelor religioase, a unor mesaje clare și non-alarmiste despre prevenția medicală,

-sublinierea, din punct de vedere spiritual, a beneficiilor efectuării unui control medical anual și a analizelor de sânge de rutină și

-direcționarea credincioșilor către asistentul medical comunitar din localitate și către echipa asociației Caravanei cu Medici.

Președintele asociației, VLAD BERBECAR, a menționat că “mesajul campaniei este simplu :  du-te la medic o dată pe an și fă-ți o dată pe an un set de analize de sânge.

La medic nu trebuie să mergem când ne doare ceva, trebuie să mergem o dată pe an doar ca să ne asigurăm că suntem sănătoși”.

CITEȘTE ȘI

AUDIO / Județul Suceava se menține codaș la vaccinare

DĂ-NE FOLLOW PE INSTA ȘI FACEBOOK!

Distribuie

Picture of Bogdan Diaconița

Bogdan Diaconița

Poate te interesează

Autoritățile sucevene avertizează asupra efectelor caniculei

6 % din controalele DSP Suceava au evidențiat apă potabilă neconformă în rețelele publice

Constantin Necula despre Vladimir Putin, la Suceava: „Imbecil cu ifose ortodoxe”

Echipa de robotică a Colegiului Ștefan cel Mare Suceava premiată în SUA

Sugerate