În urma criticilor apărute în mediul online în legătură cu finanțarea lucrărilor de reabilitare a Parcului Șipote, Primăria Suceava a răspuns că investițiile s-au desfășurat în 2 etape.
Prima dintre acestea – aprobată de Consiliul Local în luna aprilie – a constat în reparații capitale la scările de acces pietonal spre statuia lui Ștefan cel Mare.
Procedura de achiziție a fost finalizată în luna mai, prin încheierea unui contract de lucrări cu TVA de 19 %.
A doua etapă – aprobată de Consiliul Local în iunie – a vizat reparații capitale la scări și trepte, refacerea mâinii curente și înlocuirea mobilierului urban din zona 2 a parcului, procedura fiind finalizată în această lună, cu TVA de 21 %.
Totuși, Primăria Suceava nu a precizat valoarea lucrărilor și nici firma care le-a executat.
De asemenea, administrația locală a omis să ofere informații clare despre proiectul tehnic al lucrărilor și despre proiectele de autorizare de construire, precum și despre comisia care a recepționat lucrările.
Consilierul local MIHAI CRĂCIUN a declarat că a sesizat DNA pentru suspiciunea de nerespectare a Legii Achizițiilor Publice, în sensul că “lucrarea a fost realizată înainte de a deține caietul de sarcini și de perfectarea achiziției”.
CITEȘTE ȘI
AUDIO / Primăria Suceava va concesiona patinoarul artificial deoarece nu are bani să-l întrețină
DĂ-NE FOLLOW PE INSTA ȘI FACEBOOK!